Jak robić ładne zdjęcia telefonem? Poradnik + 4 najlepsze modele telefonów

0
10
jak robić ładne zdjęcia telefonem
jak robić ładne zdjęcia telefonem

Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak robić ładne zdjęcia telefonem, to musisz wiedzieć jedną rzecz – w dzisiejszych czasach smartfony są wyposażone w coraz lepsze aparaty, umożliwiające robienie wysokiej jakości fotografii. Dzięki temu każdy z nas może robić profesjonalnie wyglądające zdjęcia, bez wydawania tysięcy złotych na sprzęt i specjalistyczne programy. Ponadto, nie potrzebujesz wybitnych umiejętności technicznych i artystycznych, ponieważ wiele funkcji jest zautomatyzowanych. Ręczne ustawianie balansu bieli czy nasycenia nie jest wymagane (choć możliwe), bo istnieją gotowe filtry, które wyniosą twoje zdjęcia na wyższy poziom.

jak robić ładne zdjęcia telefonem
jak robić ładne zdjęcia telefonem

Jak robić ładne zdjęcia telefonem – Zrozum sprzęt

Jeśli chcesz nauczyć się, jak robić ładne zdjęcia telefonem, to przyda Ci się wiedza z zakresu budowy aparatu. Aparat w telefonie jest skomplikowanym urządzeniem, które składa się z kilku elementów, aby rejestrować obrazy i tworzyć fotografie. Oto krótki opis:

 • Soczewka: Aparat w telefonie zawiera jedną lub więcej soczewek, które służą do skupiania światła na sensorze obrazu. Soczewki pomagają ustawić ostrość i zbierać światło, które przechodzi przez obiektyw.
 • Obiektyw: To zewnętrzna część aparatu, przez którą przechodzi światło. Obiektyw może mieć różne ogniskowe, co wpływa na perspektywę i przybliżenie zdjęcia.
 • Sensor obrazu: To podstawowy element, który rejestruje światło i konwertuje je na sygnały elektryczne. Najpopularniejszym rodzajem sensora stosowanym w smartfonach jest sensor CMOS (Complementary Metal-Oxide-Semiconductor).
 • Procesor obrazu: Po zarejestrowaniu sygnałów elektrycznych przez sensor obrazu, są one przekazywane do procesora obrazu. Procesor obrazu wykonuje różne operacje, takie jak odbicie lustrzane, redukcja szumów, korekcja kolorów itp., aby poprawić jakość i wygląd zdjęć.

Jaki telefon jest najlepszy do robienia zdjęć?

Huawei P60 Pro:

 • Aparat XMAGE 48 MP z ultrajasnym obiektywem ze zmienną przysłoną (f/1,4~f/4,0);
 • Aparat 48 MP z jasnym teleobiektywem (f/2,1, OIS);
 • Aparat 13 MP z obiektywem ultraszerokokątnym (f/2,2);
 • Zakrzywiony wyświetlacz Quad-Curve 6,67” LTPO 120 Hz;
 • Podwójny certyfikat TÜV Rheinland (Colour Accuracy & Precise Colour Projection);
 • Zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji, które poprawiają jakość zdjęć.

Samsung Galaxy S23 Ultra:

 • Aparat główny: 200 Mpix + 12 Mpix + 10 Mpix + 10 Mpix;
 • Wyświetlacz Infinity-O Dynamic Amoled 2x o przekątnej 6,8 cala, rozdzielczości QHD+ i adaptacyjnym odświeżaniu 120 Hz;
 • Aplikacja Expert RAW umożliwiająca ręczne ustawienie ostrości;
 • Ultramocny procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2.

Realme GT2 Pro:

 • Aparat: tylny 50 Mpx + 2 Mpx + 50 Mpx, przedni 32 Mpx;
 • Tryb nocny, nagrywanie w jakości 4K;
 • Szybki autofokus, zaawansowane algorytmy obrazowe.

iPhone 14 Pro:

 • Najnowszy system iOS 16;
 • Potrójny aparat w konfiguracji 48+12+12 Mpix;
 • Ekran OLED o przekątnej 6,10″ i adaptacyjne odświeżanie do 120 Hz;
 • Strumień przetwarzania Photonic Engine, który poprawia działanie kamery przy słabym świetle.

Jak robić ładne zdjęcia telefonem bez drogiego sprzętu

Wiele osób zastanawia się, jak robić ładne zdjęcia telefonem, który jest tani? Jeśli nie stać cię na drogi telefon z dobrym aparatem i zaawansowanymi funkcjami fotograficznymi, pozostaje Ci zabawa efektami, kadrem i wykorzystanie dostępnych możliwości. Zwróć uwagę na interesujące wzorce, tekstury, symetrię lub nietypowe perspektywy. Możesz odkryć piękno nawet w najprostszych obiektach, jeśli spojrzysz na nie z innej perspektywy. Zadbaj o dobre światło. Pamiętaj, że nawet tanie telefony potrafią dobrze radzić sobie z fotografowaniem w dobrych warunkach oświetleniowych. Niezależnie od modelu telefonu, możesz nauczyć się, jak robić ładne zdjęcia telefonem, skupiając się na twórczym podejściu do fotografowania. Pamiętaj, że niezależnie od modelu telefonu, to Twoja kreatywność i umiejętność patrzenia na świat w unikalny sposób sprawią, że Twoje zdjęcia będą wyjątkowe. 

Jak robić ładne zdjęcia telefonem?

Jeśli masz już dobry telefon do robienia zdjęć, warto wiedzieć jak najlepiej wykorzystać jego potencjał do tworzenia wspaniałych fotografii. Więc, jak robić ładne zdjęcia telefonem? Aby robić dobre zdjęcia smartfonem, warto wziąć pod uwagę kilka prostych wskazówek. Przede wszystkim trzymaj telefon stabilnie podczas robienia zdjęć. Szukaj dobrego oświetlenia, które jest miękkie i równomierne. Przyjrzyj się uważnie tematowi i eksperymentuj z różnymi kadrami. Skup uwagę na najważniejszym elemencie zdjęcia i upewnij się, że jest on ostry. Zmień perspektywę i eksperymentuj z różnymi kątami patrzenia. Po zrobieniu zdjęcia, skorzystaj z aplikacji do edycji, aby poprawić kontrast, nasycenie kolorów i inne parametry. Możesz też użyć gotowych filtrów. Ćwicz. Eksperymentuj. Baw się. Robienie zdjęć to sztuka oraz kwestia wprawy. Jeśli chcesz się nauczyć zaawansowanych technik fotograficznych, użyj Google’a lub YouTube’a. Znajdziesz tam bardzo dużo porad, jak robić ładne zdjęcia telefonem!

 

Zobacz też:

 

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Smartfon